Interviu cu „Balonul de Aur” al Superligii, Alexandru Șelaru (Tazmannschaft): „Mulțumesc colegilor și familiei pentru susținere!”

Căpitanul și legenda lui Tazmannschaft, Alexandru Șelaru, a fost desemnat „Balonul de Aur”, cel mai bun jucător al sezonului 2025-2026 în Superliga București, după ce „Diavolii” au redevenit campionii Capitalei.

Cu acest prilej, Alexandru Șelaru ne-a acordat un interviu în care a vorbit despre sezonul recent încheiat și despre planurile și obiectivele de viitor ale lui Tazmannschaft.

Superliga: Ne găsim la finalul unui sezon în care Tazmannschaft a cucerit un nou titlu de campioană a Bucureștiului și a jucat finala Cupei „Gold”. Cum a fost acest an competițional pentru tine și pentru echipa ta?

Alexandru Șelaru: Mă bucur că am reușit să recâștigăm titlul de campioană a Bucureștiului după ce anul trecut am terminat pe locul secund. Cât despre finala Cupei Gold, pot spune că cei de la Phoenix au fost mai dornici de victorie și îi felicit pe această cale pentru câștigarea Cupei. A fost un an greu care s-a terminat cu bine pentru noi.

Superliga: Ai fost desemnat „Balonul de Aur”, jucătorul sezonului în Superliga București. Ce înseamnă pentru tine acest premiu?

Alexandru Șelaru: Să fiu desemnat „Balonul de Aur” într-o competiție cu o sumedenie de jucători foarte buni reprezintă o onoare și o mândrie în același timp și țin să le mulțumesc în primul rând colegilor pentru acest premiu și, nu în ultimul rând, familiei pentru susținere.

Superliga: Cucerirea titlului v-a asigurat calificarea la Campionatul Național de Minifotbal de la Târgu Jiu. Cu ce gânduri și obiective mergeți acolo?

Alexandru Șelaru: Pentru noi obiectivul principal a fost și este întodeauna la Campionatul Național. Ne dorim să facem o figură frumoasă și să ajungem cât mai departe.

Superliga: Aveți trei campionate câștigate în patru ani. Pentru viitorul sezon al Superligii București la ce să ne așteptăm de la Tazmannschaft?

Alexandru Șelaru: Tazmann întodeauna la Superligă nu are alt obiectiv decât câștigarea titlului de campioană. Acesta o să fie obiectivul și pentru anul următor cu siguranță.

Superliga: Cum ai caracteriza per total (organizatoric, competițional etc.) ediția 2025-2026 a Superligii București?

Alexandru Șelaru: Având în vedere că s-a mutat și locația de desfășurare a Superligii, fără doar și poate se văd o foarte bună organizare și dorința din partea conducerii competiției pentru dezvoltare și crearea celor mai bune condiții, cum de fapt merită unul din cele mai bune campionate din țară, așa cum este Superliga București. Vă mulțumim pentr condițiile create și sperăm ca la turnele finale toate echipele ce vor reprezenta Bucureștiul să o facem cu mândrie și rezultate foarte bune din punct de vedere sportiv.