Interviu cu „Managerul săptămânii” #5, Alin Ion (United Dream): „Tinerii ar trebui să vină în Superligă să lege prietenii în viața reală”
Într-un derby al etapei a patra din Liga 1 Seria 2, United Dream i-a produs prima înfrângere a sezonului lui Ajax Berceni, impunându-se la limită, scor 5-4, victorie care o duce pe podium, cu nouă puncte, la egalitate cu celelalte două formații din fruntea ierarhiei.
Această performanța i-a adus lui Alin Ion distincția de „Manager al săptămânii” #5 în Superliga București.
Cu acest prilej, coordonatorul proiectului United Dream ne-a acordat un interviu în care a vorbit despre succesul cu Ajax Berceni, despre startul de sezon și despre ce înseamnă pentru el „spiritul Superligii”.
Superliga: Ați câștigat dramatic, scor 5-4, duelul cu Ajax Berceni, echipă fără înfrângere și mai bine clasată decât voi înaintea meciului direct. Cum a fost acest joc pentru tine și echipa ta?
Alin Ion: Meciul a fost foarte greu. Îi cunoșteam de la Liga 3, sunt tineri și alearga mult. Dar, cum le-am spus și colegilor, acest meci trebuia câștigat atât din prisma revansei, cât și pentru a nu pierde contactul cu primele poziții.
Superliga: Ce înseamnă pentru tine să fii desemnat „Managerul săptămânii” #5 în Superliga București?
Alin Ion: Înseamnă că munca mea are rezultate. Dar echipa este mai importantă decât mine sau oricine din lot.
Superliga: Deși sunteți nou-promovați, aveți nouă puncte după patru runde în Liga 1 Seria 2 și vă aflați în plutonul de trei echipe cu același punctaj de pe podium. Cum este acest început de campionat pentru voi?
Alin Ion: Este un început încurajator. Ne ambiționează să muncim și mai mult
Superliga: Cum ți se pare nivelul din Liga 1 comparativ cu cel din Liga 2?
Alin Ion: Bineînțeles că este un nivel mai ridicat. Dar acest lucru ne place și doar jucând la un nivel ridicat poți progresa.
Superliga: Ce vă propuneți voi pentru sezonul 2025-2026?
Alin Ion: Pentru noul sezon ne propunem să formăm o echipa competitivă, să ne bucuram de fiecare succes și vom vedea la final unde ne vom situa.
Întrebări-fulger
Superliga: Tactică defensivă sau ofensivă?
Alin Ion: Tactica este în funcție de meci. Încercăm să avem o apărare bună, dar fără atac fotbalul nu are farmec.
Superliga: Victorie la scor sau cu gol marcat în ultimul minut?
Alin Ion: Victoriile sunt frumoase oricum ar fi ele obținute. Normal că vrem la scor, dar ne mulțumim și cu gol în ultimul minut 😄.
Superliga: Preferi un jucător de echipă sau star individual?
Alin Ion: Prefer jucătorii de echipă, dar să nu omitem că în anumite meciuri ai nevoie de jucători cu sclipiri, gen Radu Dorin.
Superliga: Superstiție înainte de meci?
Alin Ion: Nici eu personal, nici echipa nu avem superstiții înainte de meciuri.
Superliga: Ce înseamnă pentru tine „spiritul Superligii”?
Alin Ion: „Spiritul Superligii” înseamna ceva frumos, ceva ce te ține activ, iar, când și câștigi, acest spirit parcă îți face ziua mai frumoasă. Superliga este o competiție care sper să atragă cât mai mulți tineri, care să învețe ce este o competiție în care fair-play-ul primează și să lege relații de prietenie cu ceilalți în viața reală, și nu pe rețele de socializare.